Solidne fundamenty kolejnej hossy na kryptowalutach

Last edit 20.03.2020
Wzrosty pod halving
Od mojego ostatniego wpisu minęło 4 miesiące, prognozy dla Bitcoina i innych krypto aktywów pozostają jednak wciąż te same. W grudniu mieliśmy ponowny retest poziomów 7200$ (fibo 61.8%) gdzie wyraźnie było widać strefę akumulacyjną. Starsi inwestorzy spieniężyli swoje zyski w starym roku podatkowym, a nowi rozpoczęli zakupy pod halving który nastąpi 25 maja 2020. Spowodowało to ponowne przebicie poziomów 10 tys. USD i dotarcie do oporu 10500$, wynikłego z 2 letniego klina konsolidacyjnego. W kolejnych miesiącach spodziewam się drobnej korekty do 9000$ i wspinania się w stronę poprzedniego ATH czyli 20 000$. Pozostałe altcoiny zgodnie z założeniem zaczęły przejmować dominacje bitcoina, zmniejszając jego udział w rynku z 67% do 62%. Tendencja ta także powinna się utrzymać gdyż coraz częściej inne projekty mają realne zastosowanie jak choćby w branży DeFi (zdecentralizowane finanse) czy do budowania platform typu cross-chain. Te o najmocniejszych fundamentach i dużej społeczności w ciągu 2 miesięcy wzrosły średnio 2.5 raza. I nie jest to pusta pompa bez pokrycia wiele z nich przez 2 lata od poprzedniej hossy silnie pracowała nad rozwinięciem swoich produktów i technologii.

Duzi gracze coraz bardziej zainteresowani rynkiem krypto
Jak możemy zauważyć wartość depozytów przekazanych do funduszu kryptowalutowego Grayscale w roku 2019 wyraźnie przebiła te z poprzednich lat. Największą aktywność odnotowano w trzech ostatnich miesiącach roku. Podobną sytuacją można było zaobserwować na rynku pozagiełdowym OTC i platformie Bakkt. Oznaczać to może tylko jedno dołek za nami i wszyscy gotowi są do kolejnej bańki podczas której Bitcoin osiągnie zakładane poziomy 100 000 $.

Wirus w Chinach i spowolnienie światowej gospodarki
Ciężko stwierdzić jak Bitcoin dokładnie zachowa się podczas głębokiego kryzysu światowej gospodarki, która wyraźnie spowalnia. Często reaguje on podobnie do złota, które ma status aktywa „safe haven” i „store of value” w trudnych czasach. Kiedy w styczniu doszło do napięć Iran-USA i realnego zagrożenia wojną kurs bitcoina poszybował kilkaset $ w górę. Podobnie w przypadku koronawirusa COVID-19 kiedy pojawiły się pierwsze ofiary śmiertelne, a chińska gospodarka została osłabiona z powodu kwarantanny ludności i zatrzymania części fabryk. Sytuacja na świecie robi się coraz bardziej niebezpieczna, wielu ekonomistów wieszczy początek super kryzysu, kapitał graczy coraz częściej płynie w kierunku złota które osiągnęło cenę 1600$ notowaną ostatnio w 2013 roku. Wszystko wskazuje na to, że trafia on także na rynek kryptowalut, które mogą się stać najlepszą inwestycją nadchodzących kilku lat.

Dodano 20.03.2020
Global reset zbiera żniwo
W skutek wyhamowania światowej gospodarki z powodu medialnego wirusa drastycznie spadło zapotrzebowanie na ropę, co doprowadziło do załamanie się jej ceny o prawie -30%. Dzień ten 9 marca 2020 r. można wyznaczyć jako początek kolejnego super kryzysu gdyż zapoczątkował lawinowe spadki na rynkach akcji. Największe indeksy od swojego szczytu potraciły po -35%. Kryptowaluty w globalnej panice także ostro zostały przecenione, bitcoin 12 marca zszedł z 8000$ na 4000$ (w szpilce), głównie z powodu likwidacji zlewarowanych długich pozycji. Przez tydzień konsolidowaliśmy na poziomie 5400$, obecnie mamy otrzeźwienie i powrót na 6800$. W ciągu miesiąca raczej ponownie wrócimy powyżej 8000$, panika która obserwowaliśmy była wynikiem braku zrozumienia siły kryptowalut w dobie globalnego dodruku pustego pieniądza by łatać skutki kryzysu i pandemii. FED podobnie jak po kryzysie 2008 obniżył stopy procentowe praktycznie do zera, a rządy zapowiedziały masową emisję obligacji i zwiększanie długu, pojawiają się też śmiałe decyzje o przejmowaniu części depozytów obywateli. Wracając do bitcoina wciąż znajdujemy się w wachlarzu wzrostowym, długoterminowe portfele dużych graczy powiększyły swoje salda, wyprzedała się jedynie spanikowana ulica. Na kilkuletniej skali logarytmicznej weszliśmy w chłodny obszar dobry do zakupów. Mimo, że kryzys dopiero się rozkręca, a pandemia logarytmicznie zbiera coraz większe żniwo długoterminowo stawiam wciąż na kryptowaluty, złoto oraz silne waluty jak frank.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.