Solidne fundamenty kolejnej hossy na kryptowalutach

Last edit 20.03.2020
Wzrosty pod halving
Od mojego ostatniego wpisu minęło 4 miesiące, prognozy dla Bitcoina i innych krypto aktywów pozostają jednak wciąż te same. W grudniu mieliśmy ponowny retest poziomów 7200$ (fibo 61.8%) gdzie wyraźnie było widać strefę akumulacyjną. Starsi inwestorzy spieniężyli swoje zyski w starym roku podatkowym, a nowi rozpoczęli zakupy pod halving który nastąpi 25 maja 2020. Spowodowało to ponowne przebicie poziomów 10 tys. USD i dotarcie do oporu 10500$, wynikłego z 2 letniego klina konsolidacyjnego. W kolejnych miesiącach spodziewam się drobnej korekty do 9000$ i wspinania się w stronę poprzedniego ATH czyli 20 000$. Pozostałe altcoiny zgodnie z założeniem zaczęły przejmować dominacje bitcoina, zmniejszając jego udział w rynku z 67% do 62%. Tendencja ta także powinna się utrzymać gdyż coraz częściej inne projekty mają realne zastosowanie jak choćby w branży DeFi (zdecentralizowane finanse) czy do budowania platform typu cross-chain. Te o najmocniejszych fundamentach i dużej społeczności w ciągu 2 miesięcy wzrosły średnio 2.5 raza. I nie jest to pusta pompa bez pokrycia wiele z nich przez 2 lata od poprzedniej hossy silnie pracowała nad rozwinięciem swoich produktów i technologii.

Duzi gracze coraz bardziej zainteresowani rynkiem krypto
Jak możemy zauważyć wartość depozytów przekazanych do funduszu kryptowalutowego Grayscale w roku 2019 wyraźnie przebiła te z poprzednich lat. Największą aktywność odnotowano w trzech ostatnich miesiącach roku. Podobną sytuacją można było zaobserwować na rynku pozagiełdowym OTC i platformie Bakkt. Oznaczać to może tylko jedno dołek za nami i wszyscy gotowi są do kolejnej bańki podczas której Bitcoin osiągnie zakładane poziomy 100 000 $.

Wirus w Chinach i spowolnienie światowej gospodarki
Ciężko stwierdzić jak Bitcoin dokładnie zachowa się podczas głębokiego kryzysu światowej gospodarki, która wyraźnie spowalnia. Często reaguje on podobnie do złota, które ma status aktywa “safe haven” i “store of value” w trudnych czasach. Kiedy w styczniu doszło do napięć Iran-USA i realnego zagrożenia wojną kurs bitcoina poszybował kilkaset $ w górę. Podobnie w przypadku koronawirusa COVID-19 kiedy pojawiły się pierwsze ofiary śmiertelne, a chińska gospodarka została osłabiona z powodu kwarantanny ludności i zatrzymania części fabryk. Sytuacja na świecie robi się coraz bardziej niebezpieczna, wielu ekonomistów wieszczy początek super kryzysu, kapitał graczy coraz częściej płynie w kierunku złota które osiągnęło cenę 1600$ notowaną ostatnio w 2013 roku. Wszystko wskazuje na to, że trafia on także na rynek kryptowalut, które mogą się stać najlepszą inwestycją nadchodzących kilku lat.

Dodano 20.03.2020
Global reset zbiera żniwo
W skutek wyhamowania światowej gospodarki z powodu medialnego wirusa drastycznie spadło zapotrzebowanie na ropę, co doprowadziło do załamanie się jej ceny o prawie -30%. Dzień ten 9 marca 2020 r. można wyznaczyć jako początek kolejnego super kryzysu gdyż zapoczątkował lawinowe spadki na rynkach akcji. Największe indeksy od swojego szczytu potraciły po -35%. Kryptowaluty w globalnej panice także ostro zostały przecenione, bitcoin 12 marca zszedł z 8000$ na 4000$ (w szpilce), głównie z powodu likwidacji zlewarowanych długich pozycji. Przez tydzień konsolidowaliśmy na poziomie 5400$, obecnie mamy otrzeźwienie i powrót na 6800$. W ciągu miesiąca raczej ponownie wrócimy powyżej 8000$, panika która obserwowaliśmy była wynikiem braku zrozumienia siły kryptowalut w dobie globalnego dodruku pustego pieniądza by łatać skutki kryzysu i pandemii. FED podobnie jak po kryzysie 2008 obniżył stopy procentowe praktycznie do zera, a rządy zapowiedziały masową emisję obligacji i zwiększanie długu, pojawiają się też śmiałe decyzje o przejmowaniu części depozytów obywateli. Wracając do bitcoina wciąż znajdujemy się w wachlarzu wzrostowym, długoterminowe portfele dużych graczy powiększyły swoje salda, wyprzedała się jedynie spanikowana ulica. Na kilkuletniej skali logarytmicznej weszliśmy w chłodny obszar dobry do zakupów. Mimo, że kryzys dopiero się rozkręca, a pandemia logarytmicznie zbiera coraz większe żniwo długoterminowo stawiam wciąż na kryptowaluty, złoto oraz silne waluty jak frank.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.