Misja

Celem portalu jest edukacja finansowa w zakresie inwestycji w kryptowaluty. Będę starał się ukazać podstawowe wskaźniki dające sygnał do zakupów lub sprzedaży walut, w oparciu o kurs bitcoina. Do zobrazowania zachowań tłumu posłużę się zarówno analizą techniczną jak i danymi z sieci onchain. Nieodłącznym elementem analizy będzie geometria harmoniczna oparta na boskiej liczbie fi (0,618) dzięki której możemy opisać wszelkie zależności zjawisk i obiektów we wszechświecie. Poziomy Fibonacciego na tym rynku działają nad wyraz skutecznie zwłaszcza na wyższych interwałach czasowych (1D, 1W). Postaram się znaleźć coś zarówno dla daytraderów (kilka dni, tygodni) jak i inwestorów długoterminowych (1-3 lata).

Rynek krypto istnieje już 12 lat, ale nadal jest niestabilny, cechuje go wysoką zmienność cenową sięgająca 5-10% dziennie i to na największych assetach, na tych mniejszych nawet 100-300%. Wycena wszystkich krypto aktywów opiera się głównie o 4 letnie cykle bańkowe związane z halvingiem sieci bitcoina, mamy więc okresy ogromnego niedoszacowania i przeszacowania. Obecnie codziennie powstaje kilka poważniejszych projektów i setki bezwartościowych tokenów. 90% z nich nie przetrwa nawet kilku miesięcy, a z tych 10 % ocalałych 95% nie dotrwa do kolejnej bańki. Dlatego lepiej skupić się na tych najbardziej pewnych o mocnych fundamentach i społeczności, w perspektywie kilku lat i tak pozwolą zarobić 1000-2000%, przy odpowiedniej dywersyfikacji portfela.

Należy zdać sobie sprawę z ryzyka jakie niosą inwestycje w tak młode, niepewne i prawie nieregulowane aktywa. Całkowity upadek krypto jest raczej niemożliwy bo w największe projekty i giełdy wszedł już duży kapitał funduszy inwestycyjnych i banków, a wysoka stopa zwrotu rzędu 100-500% w ciągu kilku dni czy tygodni przyciąga ciągle miliony nowych graczy. Oczywiście nie zalecam inwestowania wszystkich wolnych środków w krypto, warto mieć też inne bardziej stabilne aktywa jak metale szlachetne czy akcje i nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że widmo wielkiego kryzysu gospodarczego ciągle przed nami. W momencie gdy rynek akcji i kredytów załamie się chociażby poprzez podniesienie rekordowo niskich stóp procentowych, wiele osób będzie niewypłacalnych a banki utracą płynność w efekcie zaczną przejmować depozyty bogatszych klientów. Co jak wiemy miało miejsce na Cyprze. Mając krypto aktywa, nikt nie może nam ich przejąć gdy całość trzymamy na prywatnym portfelu, środków nie musimy też nigdzie transportować możemy mieć do nich dostęp z każdego miejsca na globie gdzie dociera internet. Nie są też tak inflacyjne jak ciągle dodrukowywany tradycyjny pieniądz. Największym zagrożeniem dla tradycyjnych krypto są przygotowywane globalne regulacje oraz waluty cyfrowe rządów i banków centralnych tzw. CBDC (Central Bank Digital Currency).

NexusHash

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.