Bakkt – wielkie rozczarowanie

Aktualizacja 29.10.2019

Zapowiadana od ponad roku platforma handlowa Bakkt dla graczy instytucjonalnych w końcu wystartowała. Pierwsza doba dla kontraktów futures na Bitcoinie minęła na bardzo niskim volumenie. Analitycy są zgodni, że jest to pewnego rodzaju 8-pasmowa autostrada do handlu na Bitcoinie i nie należy tu się spodziewać szybkiego napływu inwestorów, wszytko dopiero przed nami. Rynek zdyskontował tą informacje i nastąpiło wyjście dołem ze sporego trójkąta, który nam się formował przez ostatnie 2 miesiące. Kurs w ciągu niecałych 2h spadł o około 1500$ i znalazł wsparcie na poziomie 8100$, gdzie przypada 50% całej tegorocznej mini bańki. Poziom ten zapowiadałem pod koniec czerwca jako zakończenie formacji Boom & Bust. Patrząc na wykres tygodniowy można spodziewać się jeszcze jednego zjazdu po kilkudniowej konsolidacji do poziomów 7200$ gdzie przypada nam fibo -61.8%. Kolejne miesiące powinny minąć jako lekko wzrostowa konsolidacja, większość graczy na rynku będzie teraz oczekiwała następnego wydarzenia jakim jest halving na Bitcoinie. Czyli spadku nagrody za wydobycie nowego bloku o połowę, co znaczy, że górnicy zajmujący się zabezpieczaniem sieci zamiast obecnych 12,5 BTC co 10 minut dostaną jedynie 6,25 BTC. Licznik do wglądu na bitcoinblockhalf.com.

Rynek altcoinów

Wracając do innych krypto aktywów można zauważyć, że dominacja Bitcoina w całym rynku w końcu spada. Patrząc na tygodniowy wykres kapitalizacji dla altcoinów wskaźnik RSI pod koniec sierpnia był na rekordowo niskim poziomie. Badając ostanie 6 lat widzimy, że wyznaczał on nam moment odpływania kapitału od bitcoina w stronę innych kryptowalut. Dodatkowo można pokusić się o narysowanie linii wsparcia. Według mnie oznacza to początek altseason i spokojnie można ładować się w te najmocniejsze fundamentalnie z pierwszej setki. Im wyżej w kapitalizacji tym większa szansa, że przetrwa kolejne 5 lat. To co najbardziej kluczowe do przetrwania danego tokenu/monety to duża ilość giełd, wysoki volumen, liczebna społeczność, aktywny zespół developerów (eventy, nowe partnerstwa), ilość zmian w kodzie oraz przyjęty model biznesowy tak by zawsze starczało funduszy na dalszy rozwój. Dobrze by projekt tworzył jakąś wartość dodaną, ekonomiczną, innowacje tak by został zachowywany na niego popyt.

Dodano 29.10.2019
Wspomniany poziom 7200$ gdzie przypada nam fibo korekcyjne -61.8% kolejny raz zadziałało na Bitcoinie. Kurs w ciągu doby wzrósł o 40% aż do poziomu 10480 $, w historii bitcoina ostatni taki wzrost notowaliśmy w 2011 r. Owe wybicie dodatkowo wspomogło przemówienie prezydenta Chin, na którym zachwalał technologie Blockchain i wezwał do jej rozwoju ukazując zalety dla poszczególnych sektorów gospodarki. Powstało już kilka rządowych programów pilotażowych, a sam bank Chin zamierza wprowadzić walutę Central Bank Digital Currency (CBDC) która ma być konkurencyjna dla facebook’owej Libry. Zapalnikiem do tak dużych wzrostów było jeszcze zakończenie 3 – miesięcznych kontraktów na CME, które w trendzie spadkowym zazwyczaj skutkuje odreagowaniem w górę. Co do dalszych prognoz kursu Bitcoina są one bez zmian w tym roku jeszcze jedno zejście do poziomów 8500$, a od stycznia trwałe przebicie 10 000 $ i rajd w stronę poprzedniego szczytu. Poniżej weryfikacja założenia z przed miesiąca.

One comment

  1. Czesc, spadek przy poziomie ~14k przewidziales popierajac to odpowiednimi kreskami, odbicie pozniej od 7.2k tez przewidziales poziomem fibo 61% ale nie rozumiem czemu jestes taki pewien wyjscia z ogromnego trojkata w okolicach kwietnia przyszlego roku? Czemu nie bierzesz pod uwage scenariusza ze bitek jeszcze kilkukrotnie bedzie sie odbijal od lini kreslacych ten trojkat?
    Pozdro! Swietne wpisy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.