Ostatni zjazd przed kolejną falą

Last update 13.01.2023
Wejście w strefę zakupową, co dalej?
Spadkowy scenariusz z czerwca znowu się zrealizował. Wyliczyłem wtedy, że pod koniec jesieni powinniśmy szorować denko i będzie to dobre miejsce do zakupów. Obecnie zeszliśmy do poziomów $15,5k ale spodziewam się jeszcze pogłębienia tych spadków do okolic $14k, w szpilce nawet $12k. W tych miejscach warto rozpocząć zakupy długoterminowe spot najmocniejszych altów, większość z nich już zaliczyła korektę od szczytu rzędu 90-95% więc mamy świetną promocję przed kolejnym rajdem. Na samym odreagowaniu z obecnych poziomów w ciągu 2-3 mc powinniśmy zarobić spokojnie 100-300 %. Szczyt kolejnej fali można prognozować na zimę 2024 r. może nie tak spektakularny jak ten z 2021 r. bo tani pieniądz prędko nie powróci ale te długo oczekiwane 100 tys. USD za BTC ciągle w grze zwłaszcza, że wszędzie mamy inflacje i niemożliwy do spłacenia dług. W tle widzimy oczywiście wzmożone prace rządów i banków nad ich własną walutą cyfrową CBDC ale te 2 lata jeszcze powinniśmy hulać na starym systemie. Poniżej przybliżona symulacja kolejnej fali.

Sponsor spadków
Katalizatorem pesymizmu na rynku krypto tym razem była trzecia co do wielkości giełda FTX, utraciła ona płynność na skutek spadku wartości jej giełdowego tokena FTT, który był zabezpieczeniem majątku. Firmie brakuje sporo bo około 8 mld USD, a do zachowania wypłacalności potrzebuje połowy tej kwoty. Początkowo trwały poszukiwania inwestorów największym potentatem była giełda Binance, która inwestowała asekuracyjnie w tokeny swojej konkurencji na początku jej drogi na szczyt. Spadek wartości tokena FTT nastąpił po ich wyprzedaży przez szefa Binance z powodu podejrzeń o słabą kondycje finansową FTXa, resztę zjazdu do -90% dokonała spanikowana ulica. Można dostrzec tu tu wrogie przejęcie lub wycięcie konkurencji, choć trzeba przyznać, że pokrycie wartości tokena giełdowego wyglądało podobnie jak pokrycie UST w ekosystemie Luna. Z giełdą FTX powiązanych jest ponad 130 różnych firm głównie funduszy inwestycyjnych i projektów krypto jak Crypto.com, Aptos, Solana, Polygon, ewentualny upadek sporo namiesza na rynku i przyspieszy regulacje SEC. Dodatkowo giełda była ostro zaangażowana w politykę partii demokratów w USA i wspieranie wojny na Ukrainie, pojawiły się informacje o praniu przez nią pieniędzy na kwotę nawet 10 mld USD, wiele miliardów wypłacono w ostatnim czasie. W całym zamieszaniu dokonano także 'ataku hakerskiego’ i wycieku ponad 650 mln $, ostatecznie rozpoczęto procedurę upadłościową. Binance zrezygnował z przejęcia i postanowił jedynie utworzyć fundusz wsparcia dla innych projektów powiązanych z giełdą by zapobiec efektowi domina. Skala afery jest poważna bo dotyczy nawet 100 tys. wierzycieli którym giełda winna jest środki o wartości między 10-50 mld USD, a te z każdym dniem topnieją bo połowa zniknęła, a resztę wypłacają sobie duzi gracze, dla zwykłych użytkowników już nic niezostanie. Wartość samego tokena FTT spadła od szczytu z $60 do $1,5 .

Aktualizacja 13.01.2023
Wybroniona strefa zakupowa
Pesymizm na rynku kryptowalut został w końcu zażegnany, nastąpiło odreagowanie o którym pisałem w listopadzie. Strefa zakupowa na poziomie Fibo 0.786 została wybroniona dołek 15.5k$ nie został pogłębiony do strefy 12-14k$ na który liczyłem w grudniu. Zabrakło czasu, wskaźnik cycle repeat na BTC który zwykle się sprawdza ponownie zaczął na pokazywać wzrostowy scenariusz w którym do Maja powinniśmy przebić 30 tys. USD. Drugi istotny wskaźnik MVRV także wygląda na mocno wzrostowy i można założyć, że dołek minionej bessy za nami. Jeśli chodzi o gospodarkę światową banki centralne wyhamowały wzrost inflacji dzięki podwyżce stóp procentowych, ale z powodu widma recesji raczej od połowy roku ponownie zaczną je obniżać i przywrócą dodruk mający stymulować konsumpcję. Można założyć, że podwyższona inflacja utrzyma się kilka lat, co oznacza osłabienie walut tradycyjnych i wyższą wycenę kryptoaktywów.

Oczekiwane wydarzenia
Z ciekawszych wydarzeń na 10 marca 2023 syndyk upadłej giełdy MtGox z 2014 r. zapowiedział rozpoczęcie procedury zwrotu środków poszkodowanym. Można się spodziewać sprzedaży sporej części BTC i chwilowego załamania ceny, mowa o 142 000 BTC. Obecne wzrosty mogą być rozgrywana pod to wydarzenie. Drugim istotnym wydarzeniem jest głosowanie Parlamentu UE w lutym w sprawie regulacji rynku krypto aktywów o nazwie MiCA. Głównie pod kątem bezpieczeństwa i ekologii aktywów kryptograficznych i związanych z nimi działań oraz usług, czyli giełd oraz emitentów. Wprowadza się trzy kategorie tokenów, a stablecoiny mają mieć pełne pokrycie i regularny audyt. Od przegłosowania ustawy okres przejściowy wdrażania wytycznych ma trwać od 12 do 18 mc. Z pewnością wiele projektów będzie miało problemy i ograniczony rynek w Europie, ale zyskają te najbardziej prawilne spełniające nowe wymogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.