Finansowe

A. Niezależność finansowa
Edytuj tylko pola z pomarańczową czcionką.

(Arkusz umieszczony w chmurze, synchronizacja z moim dyskiem w czasie rzeczywistym)
(W celu poprawnego wyświetlenia kliknij trzecią ikonkę w dolnym pasku : „wyświetl skoroszyt w pełnym rozmiarze”)

Niezależność finansowa to sytuacja w której twoje miesięczne przychody finansowe z własnych inwestycji przekraczają miesięczne koszty życia. Jako wolny finansowo masz zarówno czas jaki i pieniądze. Istnieje wiele dróg budowania niezbędnego kapitału. Możesz regularnie odkładać część swoich dochodów z pracy na etacie i inwestować wykorzystując magię procentu składanego. To zajmie w zależności od dochodów i zdolności 10-20 lat. Możesz tez ciężko pracować przez kilka lat by stworzyć system który da ci stały dochód. Nie musi być to system MLM ale taki w którym zamiast noszenia wiader z wodą zbudujesz rurociąg. A jeśli masz ciekawy pomysł i brak ci gotówki na start, znajdź anioła biznesu. Aha ważne jest umieć się dzielić, pieniądze to także energia która musi płynąc. (patrz: /porady/filozofia-bogactwa/)

Osiągnięcie niezależności finansowej można podzielić na trzy etapy. Osłona finansowa jest to kwota na tak zwaną czarną godzinę trzymana w skarpecie/skrytce nikt o niej nie wie. Zazwyczaj jest to dziewięciokrotność miesięcznych wydatków. Kwota ta pozwala zachować spokój psychiczny. Zabezpieczenie finansowe to kwota niezbędna do życia tylko z samych odsetek naszych inwestycji. Stopa zwrotu z inwestycji w wysokości 8% jest to przeciętna z akcji wyliczona z ostatnich 100 lat, uwzględnia kryzys i inflację. Wolność finansowa jest to połączenie zabezpieczenia finansowego i kosztów naszych marzeń które chcemy realizować w życiu.

B. Planowanie finansów
Jest to uniwersalny podział wydatków w budżecie domowym. Ważne aby koszty kredytowe nie były większe niż 30% dochodów. Kapitał zapasowy to kapitał na niespodziewane wydatki. Reinwestować można w siebie na kursy/szkolenia/wakacje lub aktywa materialne/niematerialne.