Półroczna korekta – co dalej ?

Last update 11.10.2018
Czyste AT
Od grudniowego tąpnięcia na Bitcoinie minęło równo 5 mc, minimum na jakie zjechaliśmy sięgnęło 6000 $, co było dość wysoko spodziewałem się, że w kwietniu zaliczymy okolice 4000 $. Choć poziom ten wciąż zdaje się być aktualny, gdyż stoimy na krawędzi ważnego punktu rocznej linii trendu. Wygląda na to, że kurs na razie nam odbije zgodnie ze strzałkami ale potem zanurkujemy poniżej tej kluczowej linii i odklepiemy długo oczekiwane dno. Drugi scenariusz to klinowanie i mocne wyjście górą następnie pół roczne mozolne wspinanie w stronę poprzedniego ATH. Za bardziej prawdopodobny scenariusz oceniam ten pesymistyczny, ale niczego nie można być pewnym, mamy mocne kreski i się pod nie ustawiajmy.

Trochę wydarzeń
Syndyk upadłej giełdy MtGox wciąż nie spieniężył wszystkich bitcoinów, robi to regularnie co kilka tygodni i w efekcie domina zbija kurs. Ile mu zostało aktualizacja na bieżąco można śledzić tu : Dump MtGox.
Lightining Network jest na ukończeniu a sieć testowa pomyślnie działa, co długo terminowo rozwiązuje odwieczny problem skalowania sieci. Co znaczy, że mimo 9 letniej technologi wciąż jesteśmy na wczesnym etapie rozwoju i wciągu 2-3 lat 100 tys $ za jednego BTC zdaje się być nieuniknione.

Add. 16.06.2018

Na poziomie 7400$ wyszliśmy dołem z naszego trójkąta symetrycznego co pozwala nam zastsować układ Butterfly pattern
Dno przypada nam na poziomie fibo 127.2 czyli 4300$ potem wybicie z retestem i uderzenie na 10 tys. $.
Szansa na realizację samego paternu jest dość wysoka nawet 80%.
Zejście niżej na 161.8 czyli 2300$ też wchodzi w grę ale mało prawdopodobne.

Add. 13.08.2018
Opór na poziomie $6000 kolejny raz zatrzymał spadki tym razem wywołane opóźnieniem decyzji SEC w sprawie ETFów na bitcoinie. Zgodnie z założeniem od 2 tyg poruszamy się w pomarańczowym obszarze i może to potrwać jeszcze do końca września, wtedy także przypada kolejny termin komisji SEC. Na razie po tak długim zjeździe wskazane jest małe odbicie na $6600-6900 w celu likwidacji shortów i tylko tyle. Nie liczę na jakąś spektakularną pompę, poziom $6000 jest testowany czwarty raz a to nie wróży nic dobrego. Według mnie pęknie i da oczekiwany dołek dołków z zasięgiem w okolicach 4,7k.

Sytuacja na altach jest bardzo kusząca warto ładować się partiami jest masa wartościowych przecenionych projektów z gotowym produktem, rozwiązujący konkretny problem (np. Sirin Labs), znaczna większość jest 10 razy poniżej ATH (ATH CoinIndex). I na pewno jest to lepszy moment na ładowanie longterm niż styczeń kiedy gracze ulegali Fomo i Yutubowym naganiaczom a teraz ich portfolio notuje stratę -90%. Co ciekawe kojoty na szkoleniach i afilacjach zarobili miliony a teraz z powodu licznych strat i skarg klientów sprzedają jeszcze raz to samo tylko pod nazwą „jak odkuć się po bessie”.

Add. 06.09.2018
Klin jaki nam się formuje od 6 mc. zrobił się dość ostry, kolejny raz odbiliśmy się od jego górnej linii wypełniając pomarańczowy obszar. Teoretycznie powinien nam wytrzymać jeszcze do końca września, ale raczej i tak wypadniemy dołem i odklepiemy oczekiwane dno na $4300-4700. Na drugim wykresie logarytmicznym możemy wpisać wachlarz fibo całej 6 mc korekty, kanał między 3 i 4 piórem wachlarza wyznacza nam potencjalny czas i zasięg dołka dołków jaki nadejdzie po przebiciu wsparcia 6000$. Myślę że przed nami ładna walka grube ryby które liczyły na $4k czyli ostateczny wyleszcz i załadunek właśnie się aktywowały.

Jaką więc zastosować strategie inwestycyjną? Najrozsądniej chyba zostawić 50% na obecnym poziomie i reszt ładować partiami na coraz niższych poziomach. Przyszły rok zapowiada się bardzo byczo wprowadzenie ETFów i wejście na amerykańską giełdę Nasdaq. Do tego kraje arabskie dopisały kryptowaluty do zezwoleń szariatu więc mamy zielone światło dla 1 mld osób.

Add. 11.10.2018
Kolejny raz mieliśmy odbicie od górnej bandy klina i zbliżyliśmy się do poziomu $6000 co znaczy, że są duże problemy z wyjściem górą. Dodatkowo na giełdzie akcji index SP500 notuje kilka dni spadków przypomina to mocniejsza korektę jaką mieliśmy w lutym. Kryptowaluty wtedy także reagowały spadkami, tak może być i tym razem ze względu na ucieczkę z ryzykownych aktywów.
Podsumowując mamy scenariusz majowy z układem Gartleya cały czas w grze, a więc zejście do poziomów $4400 w pierwszej linii obony. W klinie możemy bujać się jeszcze 2 tyg. ale na wyjście dołem daję wciąż 60%. Z pozytywnych informacji na listopad 2018 przypada nam projekt Bakkt pierwszy regulowany rynek z obsługą cyfrowych aktywów a więc kryptowalut.

Dla tych którzy nie załadowali się jeszcze w bitcoina dobrym wskaźnikiem do zakupów longterm może być dłuższe przebicie 21 okresowej linii EMA (wykładnicza średnia krocząca) na wykresie d3 lub w1. Od 10 mc 95% czasu spędzamy poniżej tej linii a więc nieustannie mamy trend niedźwiedzia. Patrząc 7 lat wstecz był to bardzo dobry wskaźnik do zakupów i sprzedaży. W średnim terminie na kilku tygodniowy zakup wskaźnik ten także jest przydatny, kupujemy znacznie poniżej linii EMA a sprzedajemy po jej dotknięciu, no chyba że utrzyma się dłużej nad to trzymamy.

One comment

  1. tak sobie myślę , że szczyt mieliśmy na 20k , ostatnie wzrosty doszły nam do 10k to może teraz spadniemy maks do 5k ??? , może pełne liczby w ludzkiej psychice są mocnieszym bodźcem niż fibo ?

    pozdro nexushash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.