Drugie życie Litecoina

litecoin seg

Aktywacja Segwit
Ostatnie 5 tygodni to czas odrodzenia mojej ulubionej waluty jaką jest Litecoin, młodszy brat Bitcoina. Dla przypomnienia jest to druga kryptowaluta jaka ujrzała światło dzienne a było to w 2011 r. W założeniu miała nadawać się lepiej do mikro transakcji, gdyż średni czas wykopania nowego bloku, a tym samym szybkość potwierdzenia transakcji wynosi 2,5 minuty, zamiast 10 min jak w bitcoinie. Drugą różnicą jest maksymalna ilość wyprodukowanych monet i odpowiednio wynosi ona 84 mln dla LTC i 21 mln dla BTC.

Po 3 latach posuchy i szorowania po dnie Charlie Lee ojciec waluty postanowił dać jej drugie życie. Postawił na mały zabieg w kodzie waluty tak zwany softfork „Segregated witness” inaczej SegWit. Zmiana ta umożliwia oddzielone podpisy, rozwiązuje problem przepustowości sieci i jeszcze bardziej przyspiesza transakcje, stanowi furtkę do przyszłych zmian między innymi Lightining Network , więcej zalet TU. Segwit to pierwsza tego typu operacja w historii kryptowalut.

Aby zmiana mogła nastąpić niezbędne było poparcie minimum 75% kopalni wydobywających tą monetę przez cały jeden cykl, który ma w sumie 8000 bloków. Średnio na każdy blok przypada 2.5 min więc pełny cykl zajmuje 2 tyg. W drodze porozumienia okrągłego stołu do którego należą developerzy, górnicy i największych giełd Litecona osiągnęliśmy 98% mocy maszyn wspierających SW w czasie 6.tego cyklu. Po tym okresie następuje kolejny cykl 7.my w którym wszyscy muszą przystosować się do nowej technologi wydobycia i z dniem 10 Maja 2017 r. Segwit wejdzie w życie. (Protokół porozumienia)

Inne wydarzenia
Do innych pozytywnych wydarzeń należy wspomnieć o dniu 3 kwietnia kiedy to w Singapurze została oficjalnie zarejestrowana spółka Litecoin Foundation LTD, która ma skupić się głównie na rozwoju oraz promocji Litecoina. Waluta ta w tym miesiącu dostała także spore wyróżnienie gdyż została dodana do notowań Nowojorskiej giełdy GDAX. A niespełna 3 dni temu międzynarodowa platforma płatności kryptowalut dla biznesu Coinbase ostatecznie dokonała wdrożenia Litecoina, co pozwoliło dotrzeć do 6,7 mln użytkowników z ponad 40 krajów świata. Podobnie jak blockchain.com platforma umożliwia tworzenie portfeli online. Siódmego maja do wspierania Litecoina dołączyła także spora koreańska giełda Bithumb wędrując od razu na listę top 3 pod względem obrotów na tej walucie.

Analiza cenowa
Należy przypomnieć, że w listopadzie 2013 roku, 1 LTC wart był w szczycie 48$, ale była to typowa bańka spekulacyjna naganiana przez amerykańskiego celebrytę inwestora, który obiecał ludziom wysokie profity w szybkim czasie. Nastąpiła realizacja zysków przez niego i jego wyznawców co zaowocowało pęknięciem i długim półrocznym zjazd aż do samej ziemi czyli ceny 1$ za sztukę, wyniszczona waluta musiała zapaść w sen na 3 lata. Na łamach bloga wielokrotnie wspominałem, że cena 1$ czy potem 3,8$ to bardzo dobra cena do zakupów długoterminowych bo rajd na szczyt będzie powtórzony tak samo jak na bitcoinie. Obecnie w ciągu miesiąca od podstawy 4$ dobiliśmy do wartości 28$, a zostało nam jeszcze 3 dni do wdrożenia Segwit (licznik). Założona przeze mnie strategia była prosta zakupy w styczniu kiedy kopalnie zaczęły wspierać nową implementację a sprzedaż po aktywacji, niezależnie od ceny. Skoro jesteśmy na tym poziomie według mnie podejdziemy jeszcze do wartości około 31,5$ jest to poziom 61,8% ze szczytu w 2013 roku. Z tego poziomu korekta będzie nieunikniona, a jej zasięg wyznaczam na 21$, następnie będziemy mieli okres realizacji zysków, czyli na kilka tygodni utworzy nam się klin. Po uspokojeniu i stabilizacji obstawiałbym raczej uderzenie na północ zaliczając poprzednie ATH, a w ciągu kilku mc jego przebicie, target docelowy to nawet 100$ pod koniec roku. Myślę, że Segwit to początek czegoś większego, zabieg ten wprowadza nową jakość do świata kryptowalut i stanowi bramę do przyszłych ulepszeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.