Chińska czkawka vs. ETF bitcoina

Update 19.03.2017
Komisja rewizyjna Banku Centralnego Chin
Tuż po osiągnięciu nowego ATH w styczniu, entuzjazm inwestorów kolejny raz ostudził rząd Chiński.
Ludowy Bank Centralny zaniepokojony wysokim kursem bitcoina i odpływem Juanów zażądał konsultacji z trzema największymi właścicielami chińskich giełd kryptowalut, odpowiednio Huobi, OKCoin i BTCChina (Link). Giełdy poddano kontroli, a po miesiącu zablokowano możliwość wypłat bitcoinów i litcoinów (tylko te dwie waluty są dostępne na rynku chińskim) z kont graczy, gotówkę wycofać mogli bez problemu. Po gwałtownej korekcie nastąpiła konsolidacja i zrównanie w poprzednim szczytem ze względu na to, że pozostałe giełdy olały chińską czkawkę i postanowiły grać pod informacje o uruchomieniu funduszu inwestycyjnego bitcoina w USA. Za fundusz odpowiadają bracia Winklevoss, decyzję o przyjęciu amerykańska komisja nadzoru rynków giełdowych (SEC) ma podjąć do 11 marca 2017 (Link).
Zielone światło wydał także rząd Japonii i wkrótce waluta ta ma stać się pełnoprawnym środkiem płatniczym. Na bazie tych newsów analitycy prognozują kurs bitcoina na poziomie 1650-1800$ jeśli ETF wejdzie w życie.

giganty3

Bieżąca sytuacja i prognoza
Mimo ciągłego braku informacji dotyczących zatwierdzenia EFTu bitcoina, kurs przerodził się w początkową fazę manii 23 Lutego osiągnęliśmy nowe ATH na poziomie 1220$, jednak ścianka była zbyt stroma co skutkowało szybką korektą o 100$ niżej. Na podjęcie decyzji amerykańska komisja ma jeszcze dwa tygodnie i moim zdaniem do tego czasu kurs przejdzie w tryb boczny z lekką korektą i wyrównaniem do ATH. Nikt nie będzie ryzykował zakupów na wyższych poziomach bo w każdej chwili możemy usłyszeć negatywną odpowiedź, a wtedy korekta z pewnością się pogłębi o tych 200$ w dół. Jeśli minie ustalony termin ETF wchodzi automatycznie w życie i spokojnie dojdziemy do poziomu 1800$. Aczkolwiek wartość ta znowu mogą zbić Chiny jeśli wypłaty BTC nie będą przywrócone, lub okaże się, że giełdy nie mają tych środków podobnie jak było z Goxem i ogłoszą upadłość. Trudno więc o dokładne prognozy. Na plus można dodać niepewną sytuację gospodarczo-ekonomiczną na świecie, rozpad UE poprzez wygraną w wyborach Greets’a Wildersa w Holandii (15 marca) i wygraną Le Pen we Francji (23 kwietnia).

Prognoza na 2 tyg
24 luty 2017

add 19.03.2017
Decyzja SEC była negatywna kurs zapikował w dół o 250$ jednak szybko odbudował straty gdyż wielu spekulantów czekało na korektę i dokonało zakupów, do tego dołączyli ludzie ulicy i szybko dotknęliśmy kolejny raz szczytu. Mimo dobrych rokowań przyszedł czas na prawdziwą korektę. Chiny wciąż blokowały wypłaty bitów z giełd nie określając terminu, a developerzy postanowili odgrzebać stary problem wielkości 'bloków transakcji’. Wspólnie z górnikami zaczęli ponownie rozpatrywać pomysł podziału bitcoina na dwa niezależne 'łańcuchy’ w procesie tzw. Hard Forka. Pierwszy stary byłby Bitcoin Core (Classic) z 1 MB wielkością bloku a drugi Bitcoin Unlimited, z nielimitowaną wielkością bloku. Zwiększyło to dynamikę korekty i wciągu 3 dni ponownie przywitaliśmy 930$. Co na rocznym wykresie stanowi pierwszy poziom wachlarza fibonacciego. Tu powinniśmy zatrzymać się dłużej i w zależności od rozwoju sytuacji widzę 2 scenariusze. Zwykła stabilizacja przez kilka miesięcy i drugi związany z podziałem co skutkowałoby zejściem nawet do poziomu 700$. Na dłuższą metę i tak wszystko wyjdzie górą ale niepewność i pewne rozczarowanie wydłużą proces.

Jeśli chodzi o informacje gospodarcze FED podniósł stopy procentowe a Wilders w Holandii nie wygrał wyborów. Raczej miało to marginalne znaczenie dla bitcoina choć podwyżka stup to ucieczka z rynku akcji w stronę kruszców i długo terminowo także kryptowalut. Oznacza to także słabszego dolara czyli droższą złotówkę, co przy wycenie bitcoina na polski giełdach zbije trochę kurs. Mniej więcej każde 5 gr na dolarze mniej to 50 zł na bitcoinie w dół. Do negatywny informacji można dodać zaniepokojenie UE anonimowością walut cyfrowych i planowanym zaostrzeniem kontroli Link.
Najbliższa prognoza poniżej.

BTC March

One comment

  1. …teraz kwestia kiedy Chiny odblokują dostęp do BTC oraz jak się zachowają posiadacze BTC. Przy wzmozonych wypłatach może pociągnąć kurs do dołu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.