Bliski koniec bańki na Bitcoinie?

brokenBTC
Update 06.11.2017

Osłabiające Forki
W społeczności bitcoina mamy nieustanny konflikt developerów i kopalni wydobywczych. Zapoczątkowało to serię hardforków czyli podziałów na nowy niezależny łańcuch bloków. W wyniku czego powstaje nowa moneta, którą otrzyma każdy posiadający pierwotnego bitcoina w portfelu. Pierwszego sierpnia powstał Bitcoin Cash (BCH) którego wyceniono na 300$ czyli 10% ceny bitcoina ze względu na to, że pochłonął 10% mocy wydobywczych. Istotną różnicą jest zwięszenie pojedyńczego bloku z 1 MB do 8 MB. Cały proces odbył się bezproblemowo co dało bitkowi impet i nowe ATH na poziomie 4900$ zgodnie z prognozą analityków Goldman Sachs pod którą większość osób zagrała. Entuzjazm ostudził rząd Chiński zakazując procesów inwestycyjnych ICO, a także planami zamknięcia giełd kryptowalutowych na terenie Chin. Cena błyskawicznie zanurkowała do 3000$ ale część informacji okazała się plotką. Chodziło o audyt giełd i monitoring graczy, w ciągu miesiąca cena wróciła do punktu wyjścia a inwestorzy przenieśli kapitał za granicę. Dodatkowo kurs napędzała informacja o kolejnym forku więc każdy chciał znowu otrzymać darmowe monety tym razem o nazwie Bitcoin Gold co dało cenę 6000$ na 10 dni przed podziałem. W nocy 24.10.2017 nastąpiła oczekiwana akcja każdy dostał nowe monetki więc mógł się pozbyć BTC cena spadła o 500$ mimo, że nieustannie ktoś ratował kurs. Na dole tuż nad linią trendu 3 miesięcznego pojawił się fake news o masowej akceptacji płatności bitcoin przez Amazon co dało wybicie o 600$ w górę. Dodatkowo wizję wzrostu i nowego ATH napędzał fakt kolejnego podziału Segwit2x przygotowanego na 16.11.2017. A wszystko mimo przecieku, że developerzy nowych zmian na bitku to oszuści z innych projektów link. Co oznacza, że przed Segwit2x lub nieznacznie po cena Bitcoina wróci na poziomy 3000-4000$. Na wyklarowanie sytuacji mamy jeszcze 3 tyg. więc najlepiej w tym czasie zostać poza rynkiem. Tym bardziej, że ewidentnie widać masowe skupy bota który pcha kurs na siłę w górę, mimo ciągłego osuwania.

Moja prognoza na najbliższe 3 mc to powrót w rejony 4500$ i rozpoczęcie kilku miesięcznej korekty. Cały cykl nazwałbym Formacją potrójnej korony czyli trzy potrójne szczyty. Rys. poniżej.

Add 30.10.2017
Od dołu odbiliśmy się od sierpniowej linii wzrostowej, generując nowe ATH na poziomie 6345$ ale z kolei o góry mamy pół roczną linię ograniczającą co sumarycznie daje nam klin zwyżkujący, który w końcu wyjdzie dołem. Pamiętajmy, że do czasu Segwit2x mamy 14 dni, rynek będzie trudny do grania, ale raczej będziemy się bujać w tym klinie ze szczytem nawet 6800$ ale w każdej chwili może on pęknąć. Wczorajsze wzrosty osiągnęliśmy także dzięki newsowi z Chin, nowy rząd nie zamierza zamykać giełd kryptowalut. Dodatkowo wygenerowano 25 mln $ wirtualnych tokenów Theter, które trafiły na giełdę skupując sporą ilość bitów. Thetery (USDT) są tak samo puste i generowane z powietrza jak dolary FEDu, co długofalowo osłabia projekt BTC. Różnica jest taka, że FED pompuje dolarami rynek akcji do absurdalnych poziomów a Theter pompuje Bitcoina. Na platformach traderskich pierwszy raz od wielu miesięcy widać przewagę shortów, więc mało kto wierzy w dalsze wzrosty.

Add 02.11.2017
Dość mocny news wybił nam kurs bitcoina z klina górą. Co w ciągu 2 dni dało nam kolejny szczyt na poziomie 7350$. Największa platforma tego globu do instrumentów pochodnych czyli ’CME Group’ ogłosiła, że dodaje kontrakty na Bitcoina do swojej oferty jeszcze w tym kwartale. Oznacza to zielone światło dla wszelkiej maści spekulantów z grubym portfelem. Długo terminowo mogą zrobić z bitcoinem co zechcą a kurs nie będzie zależny od giełd i podaży/popytu. Stanie się mniej przewidywalny i bardziej zmanipulowany. Początkowo mogą go wynieść w stratosferę czyli cenę spokojnie ponad 10-50 tys. $ ale potem równie szybko zrównać z ziemią co czynią ze złotem właśnie poprzez kontrakty na Comexie. Dużą niewiadomą jest wciąż Segwit2x za 10 dni oraz konflikt developerów wszystko wskazuje na to, że będzie więcej forków i podziałów bitcoina w przyszłym roku. Mimo to kurs absurdalnie pnie do góry dzięki niewidzialnej ręce.

Add 06.11.2017
Poziom 7600$ okazał się dość mocny, wyznaczała go 8 miesięczna logarytmiczna linia trendu. Widać było wyraźnie brak paliwa do dalszych wzrostów co złamało pierwszą tygodniową linię wsparcia. Kurs obsunął nam się o 500$ i wszystko wskazuje na to, że do czasu Seg2X przez około 8 dni będziemy się poruszać bocznym nieco spadkowym kanałem. Tu także można się pokusić o narysowanie klasycznego schematu bańki. Oczywiście lokalnej rocznej a nie historycznej dna można doszukiwać się na poziomie 2300$ w ciągu najbliższych 3 mc. Jednak to wciąż spora niewiadoma segwit jest kluczowy.

Pozostałe waluty i projekty ICO
Chwilowo bitcoin pochłonął kapitalizację rynku kryptowalut z 48% na 58%, co oznacza że na rynku brakuje świeżej gotówki a bitcoinowy rajd odbyła się kosztem altcoinów. Po pęknięciu lokalnej bani BTC i ustabilizowaniu na dole kapitał powinien zacząć ponownie odpływać w stronę innych walut. Więc będzie to dobre miejsce na zajęcie pozycji po korekcie która nadejdzie niebawem.
Sam bitcoin powinien tracić kapitał bo jest wciąż bezużyteczny służy jedynie do umownej akumulacji gotówki i ma zbyt dużą zmienność kursu. Według mnie w najbliższych latach wypadnie z top 3 wszystkich walut. Sama technologia natomiast jest przyszłościowa nowe waluty mają już sporą użyteczność i pozbawione są wad bitka.
W wyniku boomu o którym pisałem w czerwcu każdy miesiąc przynosi nam kilkadziesiąt nowych walut. Według mnie 90% tych projektów nie przetrwa 2 lata, wygra tylko kilka perełek rozwiązujący jakiś konkretny problem lub dzięki poparciu rządów i wielkich korporacji.

Osobiści wytypowałem 6 najlepszych projektów w które warto zainwestować długoterminowo:

OmiseGo – płatności w Azji, umowa z McDonald.
TenX – płatności globalne karta Visa/Mastercard.
IOTA – własny blockchain, internet rzeczy, darmowe i błyskawiczne transakcje, wsparcie Microsoft.
NEM – poparcie rządu Japonii, tani i szybki do płatności, konkurent PayPala.
Ethereum – wciąż nowe ICO i duży popyt, wprowadzono kilka usprawnień.
NEO – chiński odpowiednik Ethereum, poparcie rządu i korpo Alibaba, Microsoft.
Lisk – zdecentralizowane aplikacje Java, każda apka niezależny blockchain. Puki co tylko obietnice więc ostrożnie.

Są to stare projekty ale mają klarowną sytuację i mimo, że podrosły o te 500-1000% w kilka miesięcy długofalowo mają wciąż spory potencjał. Jeśli chodzi o nowe projekty jest tego zbyt dużo do analizy, przedstawiam częściowy raport grupy Crush Crypto z potencjałem na krótki termin (flipping giełdowy) i długi termin kilka lat. Kalendarz wszystkich projektów nadchodzących i obecnych z oceną portalu choć mniej wiarygodną jak ta poprzednia znajdziecie tu: IcoBench. Kompletna lista i porównanie ceny tokenów ICO tu: TokenData.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.