Chińska czkawka vs. ETF bitcoina

Update 19.03.2017
Komisja rewizyjna Banku Centralnego Chin
Tuż po osiągnięciu nowego ATH w styczniu, entuzjazm inwestorów kolejny raz ostudził rząd Chiński.
Ludowy Bank Centralny zaniepokojony wysokim kursem bitcoina i odpływem Juanów zażądał konsultacji z trzema największymi właścicielami chińskich giełd kryptowalut, odpowiednio Huobi, OKCoin i BTCChina (Link). Giełdy poddano kontroli, a po miesiącu zablokowano możliwość wypłat bitcoinów i litcoinów (tylko te dwie waluty są dostępne na rynku chińskim) z kont graczy, gotówkę wycofać mogli bez problemu. Po gwałtownej korekcie nastąpiła konsolidacja i zrównanie w poprzednim szczytem ze względu na to, że pozostałe giełdy olały chińską czkawkę i postanowiły grać pod informacje o uruchomieniu funduszu inwestycyjnego bitcoina w USA. Za fundusz odpowiadają bracia Winklevoss, decyzję o przyjęciu amerykańska komisja nadzoru rynków giełdowych (SEC) ma podjąć do 11 marca 2017 (Link).
Zielone światło wydał także rząd Japonii i wkrótce waluta ta ma stać się pełnoprawnym środkiem płatniczym. Na bazie tych newsów analitycy prognozują kurs bitcoina na poziomie 1650-1800$ jeśli ETF wejdzie w życie.

giganty3

Bieżąca sytuacja i prognoza
Mimo ciągłego braku informacji dotyczących zatwierdzenia EFTu bitcoina, kurs przerodził się w początkową fazę manii 23 Lutego osiągnęliśmy nowe ATH na poziomie 1220$, jednak ścianka była zbyt stroma co skutkowało szybką korektą o 100$ niżej. Na podjęcie decyzji amerykańska komisja ma jeszcze dwa tygodnie i moim zdaniem do tego czasu kurs przejdzie w tryb boczny z lekką korektą i wyrównaniem do ATH. Nikt nie będzie ryzykował zakupów na wyższych poziomach bo w każdej chwili możemy usłyszeć negatywną odpowiedź, a wtedy korekta z pewnością się pogłębi o tych 200$ w dół. Jeśli minie ustalony termin ETF wchodzi automatycznie w życie i spokojnie dojdziemy do poziomu 1800$. Aczkolwiek wartość ta znowu mogą zbić Chiny jeśli wypłaty BTC nie będą przywrócone, lub okaże się, że giełdy nie mają tych środków podobnie jak było z Goxem i ogłoszą upadłość. Trudno więc o dokładne prognozy. Na plus można dodać niepewną sytuację gospodarczo-ekonomiczną na świecie, rozpad UE poprzez wygraną w wyborach Greets’a Wildersa w Holandii (15 marca) i wygraną Le Pen we Francji (23 kwietnia).

Prognoza na 2 tyg
24 luty 2017

add 19.03.2017
Decyzja SEC była negatywna kurs zapikował w dół o 250$ jednak szybko odbudował straty gdyż wielu spekulantów czekało na korektę i dokonało zakupów, do tego dołączyli ludzie ulicy i szybko dotknęliśmy kolejny raz szczytu. Mimo dobrych rokowań przyszedł czas na prawdziwą korektę. Chiny wciąż blokowały wypłaty bitów z giełd nie określając terminu, a developerzy postanowili odgrzebać stary problem wielkości ‚bloków transakcji’. Wspólnie z górnikami zaczęli ponownie rozpatrywać pomysł podziału bitcoina na dwa niezależne ‚łańcuchy’ w procesie tzw. Hard Forka. Pierwszy stary byłby Bitcoin Core (Classic) z 1 MB wielkością bloku a drugi Bitcoin Unlimited, z nielimitowaną wielkością bloku. Zwiększyło to dynamikę korekty i wciągu 3 dni ponownie przywitaliśmy 930$. Co na rocznym wykresie stanowi pierwszy poziom wachlarza fibonacciego. Tu powinniśmy zatrzymać się dłużej i w zależności od rozwoju sytuacji widzę 2 scenariusze. Zwykła stabilizacja przez kilka miesięcy i drugi związany z podziałem co skutkowałoby zejściem nawet do poziomu 700$. Na dłuższą metę i tak wszystko wyjdzie górą ale niepewność i pewne rozczarowanie wydłużą proces.

Jeśli chodzi o informacje gospodarcze FED podniósł stopy procentowe a Wilders w Holandii nie wygrał wyborów. Raczej miało to marginalne znaczenie dla bitcoina choć podwyżka stup to ucieczka z rynku akcji w stronę kruszców i długo terminowo także kryptowalut. Oznacza to także słabszego dolara czyli droższą złotówkę, co przy wycenie bitcoina na polski giełdach zbije trochę kurs. Mniej więcej każde 5 gr na dolarze mniej to 50 zł na bitcoinie w dół. Do negatywny informacji można dodać zaniepokojenie UE anonimowością walut cyfrowych i planowanym zaostrzeniem kontroli Link.
Najbliższa prognoza poniżej.

BTC March

FacebookTwitterGoogle+LinkedInWykop

One comment

  1. …teraz kwestia kiedy Chiny odblokują dostęp do BTC oraz jak się zachowają posiadacze BTC. Przy wzmozonych wypłatach może pociągnąć kurs do dołu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>